Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rozmanití křečci

10. 4. 2007

Rozmanití křečci

 

Křeček zlatý –divoké zbarvení
Přirozené prostředí křečků zlatých se  nachází  Sýrii na náhorní rovině u Obrazekměsta Aleppa.Tato oblast rozlohou odpovídá čtvrtině České republiky.
-Původní zbarvení:Zlatavě zbarvený hřbet, bíle zbarvená spodní část těla a tmavší   pruhy na lících vytváří velmi pestrý dojem.
-Samotář:Křeček zlatý jako domácí zvíře musí být chován samostatně, i ve volné přírodě se zvířata setkávají pouze v době páření. Potká-li křeček zlatý mimo tuto dobu jiného zástupce svého druhu, tak ho,třebas i v lítém boji zažene- může dojít i ke zranění.
-Znaky:Všichni křečci zlatí mají ocásek dlouhý jen 10 až 15 mm. Jejich tělo bez ocásku měří 160 až 190 mm.
 Křeček zlatý-tříbarevný 

 Nejnovější vyšlechtěné zbarvení u křečků  je tříbarevné. Obrazek  

Skvrnitost:Skvrny se vyskytují téměř u všech barev. Nejčastěji jde o bílé skvrny, více či méně nepravidelné, díky cílenému plemennému výběru se však podařilo dosáhnout symetrické skvrnitosti (křeček panda).

-Zimní spánek:Křečči zlatí žijící ve volné přírodě si užívají zimní spánek ve svých norách   hlubokých asi jeden 1m.Tělesná teplota křečků klesá na +4°C a křečci se  probouzejí vždy po čtyřech až šesti dnech, aby se nažrali. Pokud si tito hlodavci udělají zásoby překonají velký chlad.

-Domácí chov: Při naší péči a konstantní pokojové teplotě zvířata do zimního spánku neupadají,teplota v místnosti ale nesmí klesnout pod 10°C

Křeček zlatý dlouhosrstý

Srst tohoto křečka  je dlouhá a má saténový lesk.Obrazek

Chlupy jsou duté,zvláštním způsobem odrážejí světlo,a proto se tak krásně třpytí.

-Druhy srsti:Dlouhosrstým křečkům se také říká US teddy nebo angora. Někdy se o svou srst již nemohou dostatečně postarat sami,pak jim s péčí musí pomoci člověk.Kříženci mívají někdy srst nahodile na několika místech delší.Saténoví křečci,kteří se vyskytují u krátkosrstých i dlouhosrstých druhů,bývají považováni za zvířata náchylná k chorobám.

-Aktivní fáze:Křečci zlatí jsou zvířata aktivní za soumraku a v noci. Během bdělostní fáze jsou asi tři hodiny na cestě za potravou. Vedle obilí hledají i čerstvé byliny a hmyz,které obohacují jejich jídelníček, a tak zajistí křečkům vyváženou potravu.

-Údaje:Křečci zlatí váží 80 až 160g.Pohlavně zralí jsou přibližně od 28.dne života.Březost trvá asi 16 dní,pak přichází na svět 5 až 10 mláďat

Křečík džungarský Obrazek

Křečíci džungarští jsou nejrozšířenějším plemenem křečků chovaných u nás. Jejich původní životním prostorem je jihozápadní Sibiř a východní Kazachstán.

-Způsob života:Většinou žijí v páru nebo samostatně. Do skupin sesoustřeďují pouze za chladných zim. Domácí skupinový chov může být problematický.Jejich strava se skládáz drobných semínek, bylinek a hmyzu. Křečíci džungarštímívají mnohdy aktivní fáze i během dne. Často rychle získávají důvěruk člověku.

-Vzhled:Na svrchní části těla je srst šedohnědá s úhořím pruhem na hřbetě, spodní strana je bílá.Některá zvířata jsou světleji zbarvená, jiná mají srst v zimě bílou nebo s bílými skvrnami.Ocásek je velmi krátký. Jako barevná mutace je znám křeček světlý perlový a modrošedý safírový.

-Údaje:Délka těla se pohybuje mezi 80 až 100mm a váha mezi 5-45g. Pohlavně zralí jsou přibližně od 28.dne života,březost trvá asi 21 dní, ve vrhu bývají 2 až 10 mláďat.

Křečík CampbellůvObrazek

Tito křečíci žijí ve stepích a polopouštích v několika oblastech Čínya Mongolska,většinou

v páru,ale i osamoceně nebo ve skupinách.

-Způsob života:Jejich potrava se skládá z drobných semínek, bylinek  a hmyzu. Většinou rychle získávají důvěru k člověku. I když ve své původní vlasti tito křečci nežijí vždy osamoceně, může při skupinovém chovu docházet k problémům, protože zvířata se neuchylují mimo skupinu, když dojde k vážným rozporům.

-Vzhled:Vemi se podobají křečíkům džungarským, ale na rozdíl od nich mají kolem tlamičky malou bílou bradku. Vrchní část těla je žlutohnědá s hnědým úhořím pruhem, kresba hřbetu je od břicha jasně ohraničena.Existuje velké množství barevných variet jako strakáči nebo zvířata s červenýma očima.

-Údaje:Délka těla se pohybuje mezi 80 až 95 mma váha mezi 35 až 50g. Pohlavně zralí jsou přibližně od 28 dne života, březost trvá asi 21 dní, ve vrhu bývá 1-6 mláďat.

Křečík RoborovskéhoObrazek

Křečíky Roborovského,nejmenší zástupce křečků,lze najít v pouštích a polopouštních

oblastech Mongolska,v přilehlých oblastech Číny a Kazachstánu.

-Způsob života:Tito křečíci upřednostňují písčité prostředí a žijí v párech.Jejich stravase skládá

 z drobných semínek,bylinek a hmyzu.Hledání

 potravy bývá často namáhavé a probíhá v širokém okolí.Křečíci Roborovskéhojsou

aktivní za soumraku a  v noci.Jsou velmi neposední a nebývají tak důvěřiví jako ostatní

druhy křečků.

-Vzhled:Křečíci Roborovského mají jako nápadný znak ochlupená chodidla.Na svrchní straně těla je srst světle hnědá,

na břiše,na drobných tlapkách a ocáskuje bílá.Ocásek je krátký.

I u těchto malých křečíků existují již světlé barevné mutace.

-Údaje:Délka těla se pohybuje mezi 70 až 90mm a váha mezi 25 a 35g.Pohlavně zralí jsou přibližně od 35. dne života,březost trvá asi 21 dní ve vrhu bývá 1 až 7 mláďat.

Křečík čínskýObrazek

Křečík čínský žije v polopouštích a stepích Číny a Mongolska.Neupadá do zimního spánku.

-Způsob života:Rádi a dobře šplhají,proto byste jim měli vytvořit dostatek odpovídajících možností šplhu.Jsou samotáři a  musí být chováni osamoceně.Jako příbytek si křečík

 čínský buduje jednoduše noru.Živí se drobnými semínky,bylinkami a drobným hmyzem.

-Vzhled:Oproti křečíkům Roborovským mají křečíci čínští ocas dlouhý 20 až 25 mm,

a proto vypadají spíše jako myši.Na svrchní části těla je jejich srst šedohnědá,na spodní straněa tlapkách bílá.Barevné mutace se dosud neobjevily.

-Údaje:Délka těla se pohybuje mezi 100 až 120 mm a váha mezi 30 až 45 g.

Pohlavně zralí jsou přibližně od 28. dne života, březost trvá asi 21 dní,

ve vrhu bývají 2 až 12 mláďat.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

For instance of Blood Pressing

(Acyncgorwano, 9. 10. 2018 4:24)

Pression arterielle est comment poupe votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur sentiment pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque set votre manque de sensibilite bat, il pompe le sang tout au long vos arteres a la reste de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/comparatif-cialis-generique/

gshw wsh

(Srtagsbdbd, 15. 11. 2013 19:16)

hsbehwi

Nej

(Křečice, 10. 7. 2011 16:22)

Nejlepší jsou křečci zlati (syrští). Jsou velcí, samečci jsou pomalejší a mají hodně barev a NEMUSÍ se chovat samostatně, já covám 2 společně a jsou šťastní :). Taky že jsou to bratři, jinak je fakt, že se dávají těžko dohromady cizí. Nejhorší jsou džungaráci, prostě malý šedý svině!

Re: Nej

(Pelech, 20. 8. 2011 9:56)

To vůbec není pravda jde o osobnost křečíka já mám například křečíka džungarského a je velice hodná a chovák k níi další samičku

Re: Re: Nej

(Dabel, 14. 1. 2012 21:16)

Takyjsme si poridil dva dzungaraky mysle jsme si ze se budou rvat ale naopak spi spolu a dokonce jsme je pristinul jak jedn druheho olizuje a kdyz mi usnou v posteli ak spi k sobe skouleny do klubicka. A to ma dojem ze samicka je tehotna :-)

Můj křeček

(Veverka, 1. 2. 2011 20:13)

Měla jsem křečíka zlatého ale už umřel.Byl tak mladý.

c

(anna, 16. 12. 2010 20:26)

no docela to ujde ale neco tomu chyby

mno

(tomas, 26. 1. 2008 17:40)

ja mam rad krecky lae nerad ctu takze budu hodnotit jenom obrazky !! ale ty jsou hezky

křeček nejí moc-džungarský

(riči, 20. 11. 2007 15:22)

křeček nesmí jíst moc není to pronho dobré zvláště džungarský